Rodzaje Chust:

 • chusta elastyczna
 • chusta tkana
 • chusta kółkowa

Najbardziej uniwersalną chustą jest chusta tkana wiązana. Daje ona wiele możliwości wiązania. Specjalny splot (skośno-krzyżowy) pozwala na idealne otulenie dziecka i precyzyjne zabezpieczenie jego prawidłowej pozycji. Poprawnie zawiązana chusta tkana odciąża również kręgosłup osoby noszącej.
Chusta kółkowa jest niezastąpiona, gdy zależy nam na szybkim wyjściu. np. z psem, do pobliskiego sklepu, czy przejście z parkingu do mieszkania. Niestety ze względu na niesymetryczne rozłożenie ciężaru, w chuście kółkowej zaleca się nosić dziecko do 30 minut, przy dłuższym noszeniu obciąża się kręgosłup osoby noszącej (dziecko cały czas ma zdrową, prawidłową pozycję).
Chusta elastyczna sprawdza się w przypadku noszenia lżejszych dzieci, gdy dziecko rośnie, chusta ta sprężynuje przy każdym kroku osoby noszącej, nie zapewniając dziecku odpowiedniego ułożenia.

Jaka chusta na początek?

tkana splotem skośno-krzyżowym

Chusta tkana świetnie sprawdzi się zarówno u noworodka, jak i u starszaka. Dobrze zawiązana, nie luzuje się w trakcie noszenia. Używana nie traci na wartości (ba, nawet zyskuje), gdy nie jest już potrzebna, można ją z powodzeniem odsprzedać w tej samej cenie.
Splot skośno-krzyżowy pozwala na ścisłe otulenie dziecka w chuście, powoduje, że chusta nie wpija się w ramiona osoby noszącej.
Uwaga! Przestrzegam przed chustami tkanymi splotem prostym (tzw. pościelowym). Nie są one tak podatne na poprawne układanie się, trudno się dociągają i nie wspierają odpowiednio kręgosłupa dziecka.

bawełniana

Niektóre domieszki sprawiają, że chusta jest bardziej sztywna, przez co wymaga większej wprawy przy wiązaniu. Najlepiej jest nauczyć się porpawnie wiązać chustę bawełnianą, a dopiero później rozpocząć przygodę z domieszkami.

w paski

Chusta w poziome pasy, pomaga prawidłowo zawiązać dziecko. Układ kolorowych pasm, świetnie uwydatnia, który fragment tkaniny jest za luźny. Naciągając odpowiednie pasmo, można to ekspresowo skorygować.

z różnokolorowymi krawędziami i zaznaczonym środkiem

Wiązanie chusty rozpoczyna się od znalezienia jej środka, gdy jest on zaznaczony, zyskuje się sporo czasu, a w trakcie motania można łatwo kontrolować jego położenie.
Aby nie pogubić się gdzie w trakcie wiązania jest góra chusty, a gdzie jej dół, ma ona różnokolorowe krawędzie. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza w wiązaniach, w których następuje odwrócenie tkaniny (np.kangur).

odpowiedni rozmiar

O tym jaki rozmiar chusty wybrać decydują dwa czynniki: preferowane wiązania i gabaryty osoby noszącej (przede wszystkim obwód). Uniwersalnym rozmiarem jest 6 czyli długość 4,6m.

Jakie wiązanie jest odpowiednie dla dziecka?

Wybór wiązania zależy od wieku dziecka i jego rozwoju ruchowego. Dla noworodków odpowiednie wiązania (czyli takie zapewniające prawidłową pozycję i stabilizację) to: kangurek, kieszonka, plecak prosty, chusta kółkowa z odwróconą krawędzią.
W chuście można nosić również wcześniaki.

Jaka jest prawidłowa pozycja dziecka w chuście?

Niezwykle ważne jest zapewnienie dziecku zamotanemu w chuście prawidłowej pozycji. Poprawnie zawiązana chusta stabilizuje pozycję dziecka, nie obciąża jego kręgosłupa ani krocza.
Zdrowa pozycja cechuje się:

 • delikatnie zaokrąglonymi pleckami,
 • głową opadającą na klatkę piersiową osoby noszące
 • nóżkami zgiętymi w kolankach (kąt większy niż 90 stopni)
 • delikatnie odwiedzonymi nogami

Często w Internecie można spotkać się z opisem „kolanka wyżej niż pupa, na wysokości pępka”, jednak nadmierne zgięcie nóg również nie jest wskazane. Podobnie można również trafić na instrukcje polecające umieszczenie wałka z pieluszki przy karku dziecka. Prawda jest taka, że to służy tylko wizualnemu zamaskowaniu złego wiązania i powoduje ucisk w okolicy karku, co może skutkować wzmożonym napięciem w obręczy barkowej.
Niewskazane jest noszenie dziecka w pozycji poziomej, tzw. kołyska

Chusta czy nosidło?

Dzieci od pierwszych dni życia mogą być noszone w odpowiednio zawiązanej chuście tkanej wiązanej lub kółkowej. Nie zaleca się noszenia noworodka w nawet najlepszym nosidle ergonomicznym. Dlaczego?
Prawidłowa (czyli zdrowa) pozycja dla noworodka cechuje się niewielkim odwiedzeniem nóg w stawie biodrowym. Wraz z rozwojem dziecka, kąt odwiedzenia nóg wzrasta. Tylko chusta daje swobodę w uzykaniu prawidłowej pozycji dziecka typowej dla danego wieku/wzrostu (chusta dopasowuje się do dziecka). Nosidło ma panel o określonej szerokości, który zazwyczaj wymusza bardzo duże odwiedzenie nóg (dziecko dopasowuje się do nosidła). Co więcej nadmierne odwiedzenie nóg skutkuje wyprostem kręgosłupa i „spionizowaniem” dziecka.
Poza tym żadne nosidło nie jest w stanie zapewnić precyzyjnej stabilizacji bocznej dziecka. Prawidłowo zawiązana chusta, ma taki przebieg, by tę stabilizację uzyskać.
Z uwagi na wyżej wymienione cechy, zaleca się stosować chustę od pierwszych dni do momentu, gdy dziecko samodzielnie usiądzie (lub oczywiście dłużej).
A nosidło zacząć używać dopiero gdy poprzez samodzielne siadanie, dziecko pokaże gotowość (swojego kręgosłupa i mięśni) do pozycji, jaką narzuca nosidło ergonomiczne.

Jakie nosidło jest najzdrowsze?

NOSIDŁO ERGONOMICZNE (uwaga: zalecane dla dzieci, które samodzielnie siedzą). Posiada ono miękki szeroki panel ściśle przylegający do pleców dziecka. Dzięki takiej budowie:

 • uzyskuje się szeroki punkt podparcia dla ciężaru dziecka (panel powinien sięgać
  od kolanka do kolanka),
 • kręgosłup dziecka ułożony jest w naturalnej krzywiźnie,
 • wspierany jest prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka (dziecko przyjmuje
  najzdrowszą pozycję tzw. ŻABKI)

Nie nosimy dzieci przodem do świata (ani w chuście ani w nosidle)!

 • dziecko całym swoim ciężarem wisi na kroczu.
 • klatka piersiowa rodzica wygina kręgosłup dziecka w nienaturalny sposób.
 • dziecko jest wystawione bezpośrednio na ostre bodźce z otoczenia (nie ma możliwości wtulenia się w rodzica).
 • kręgosłup rodzica nie jest odpowiednio odciążony.

W chuście w Tarnowie Wiesława Kobis Doradca noszenia ClauWi